Jakie produkty warto jeść przed treningiem?

food-651347_640Nie od dzisiaj wiadomo, że odpowiednia dieta w połączeniu w regularnymi treningami to klucz do sukcesu. Bez względu na to, czy stawiamy na redukcję tkanki tłuszczowej czy może rozbudowę mięśni to właśnie stosowny jadłospis może mieć w tych względach kluczowe znaczenie.

Większość ekspertów wyznaje zasadę, zgodnie z którą najlepiej jest spożywać posiłek zarówno przed treningiem jak i zaraz po jego zakończeniu. Ten przed rozpoczęciem ćwiczeń ma dodać energii natomiast ten, który spożywać należy zaraz do zakończeniu wzmożonej aktywności fizycznej ma regulować niedobory składników, które utraciliśmy w czasie treningu.

Wielu z nas zastanawia się jednak, jakie produkty są odpowiednie dla osób, które regularnie uprawiają sport. Dietetycy wyraźnie dzielą pod względem właściwego menu osoby, które chcą pozbyć się tkanki tłuszczowej oraz te, które postawiły sobie za cel przyrost masy bądź rzeźbę mięśni. Dla nich menu musi znacznie się różnić jednak dla wszystkich grup istnieją także wspólne wyznaczniki prawidłowego żywienia.

Najważniejszym posiłkiem dnia jest śniadanie i warto trzymać się reguły, by nie spożywać go później aniżeli godzinę po wstaniu. Śniadanie ma być syte a na trening warto wybrać się jakąś godzinę po nim. Po wzmożonych ćwiczeniach należy zjeść równie obfite danie, nie później niż godzinę po wizycie na siłowni.

A co jeść? W zależności od tego, jaki jest cel naszych ćwiczeń posiłki mają dostarczać sporą ilość białka bądź węglowodanów. Zwracajmy uwagę na to, by każdy posiłek zawierał optymalną liczbę składników odżywczych; dieta ma być zbilansowana i dostarczać właściwą ilość składników odżywczych, takich jak witaminy i minerały.

Na śniadanie zalecana jest porządna dawka węglowodanów. Właśnie dlatego sportowcy zajadają się owsianką z owocami czy jogurtem naturalnym z muesli. Po treningu przydaje się większa ilość kalorii, by nadrobić straconą podczas wysiłku energię. W tym przypadku zaleca się solidną porcję warzyw oraz mięsa. Warto zrezygnować z dań smażonych na rzecz tych gotowanych bądź pieczonych czy grillowanych.

Pamiętajmy, że proces trawienia jest niezwykle ważny patrząc na całość funkcjonowania naszego organizmu. Jeśli przed ćwiczeniami nie dostarczymy ważnych dla zdrowia składników, możemy spodziewać się spadku formy a nawet większej podatności na urazy mechaniczne. Z drugiej zaś strony proces trawienia powinien zakończyć się tuż przed treningiem bowiem w innym przypadku nadmierna ilość spożytych produktów żywnościowych może doprowadzić do niekomfortowych dolegliwości, takich jak wymioty czy biegunka.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *