Ćwiczenia po ciąży

pregnancy-792742_640Chociaż ćwiczenia po ciąży, które są przede wszystkim zalecane kobietom mają za zadanie wzmacniać mięśnie to trzeba pamiętać, że nie mogą być one nazbyt wyczerpujące. Wzmożonych ćwiczeń fizycznych przede wszystkim nie powinno wykonywać się w okresie połogu, czyli przez sześć pierwszych tygodni po porodzie. Pierwsze treningi nie mogą być wyczerpujące – pamiętajmy, że kobieta po ciąży jest osłabiona a jej kondycja dużo słabsza. Trzeba też pamiętać, że wraz w treningami powinno się prowadzić odpowiednią dietę bowiem to ona w dużym stopniu zregeneruje organizm, zaspokoi niedobory a przede wszystkim da nową energię do ćwiczeń.Prawie każda kobieta po porodzie narzeka na wygląd swojego brzucha. Jego mięśnie są najczęściej rozciągnięte, podobnie jak i skóra na tej części ciała. To właśnie o nim nie należy zapominać planując codzienny trening. Mięśnie, które także trzeba mieć na uwadze to również te w okolicach miednicy bowiem to właśnie ona została znacznie osłabiona w przebiegu całej ciąży. W tym celu kilka razy dziennie należy napinać mięśnie pochwy – jeśli ćwiczenia sprawiają ból trzeba odczekać od kilku do kilkunastu dni.

Ważną partią ciała, którą należy wzmocnić po ciąży są plecy, bo to one nosiły dodatkowy ciężar. Kobiety mogą je wzmacniać kładąc się na plecach na podłodze i unosząc seriami głowę ku górze, pozostawiając barki na podłożu. Dobrym rozwiązaniem są też ćwiczenia izometryczne, które polegają na naprzemiennym napinaniu i rozluźnianiu mięśni brzucha.

Ważnym elementem jest również aerobic. Ćwiczenia z tego zakresu mogą być wykonywane po sześciu tygodniach po porodzie naturalnym i około ośmiu a nawet dziesięciu tygodniach po porodzie przeprowadzonym w wyniku cesarskiego cięcia. Trening tego rodzaju powinien być zawsze poprzedzony około 10-cio minutową rozgrzewką i przebiegać w oparciu o ćwiczenia rozluźniająco rozciągające.

Pamiętajmy również, że wskazane jest ćwiczenia na świeżym powietrzu. W przypadku kobiet po ciąży, które wróciły już do pełnej sprawności fizycznej zalecany jest fitness na macie, jogging bądź jazda na rowerze. Świetnym rozwiązaniem są również wizyty na basenie – warto rozpocząć ćwiczenia pływając dwa razy w tygodniu i sukcesywnie zwiększać liczbę wizyt na pływalni. Ciekawostką jest również fakt, iż coraz większa liczba basenów oferuje młodym mamom specjalne zajęcia ze swoimi pociechami, dzięki czemu korzyści czerpie zarówno kobieta jak i dziecko. To też doskonałe rozwiązanie w sytuacji, w której młoda mama chce zadbać o szybki powrót do formy i dawnej sylwetki a nie ma z nim pozostawić swojego dziecka.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *