Jeśli myślisz, że siedzenie za biurkiem uniemożliwia ci dbanie o sprawność fizyczną to jesteś w dużym błędzie. Okazuje się, że nawet praca biurowa może stwarzać dogodne warunki do tego, by nasza kondycja była rzeczywiście odpowiednia.
To fakt, że praca przy biurku jest bardzo często przyczyną bólu kręgosłupa czy kończyn dolnych i właśnie przede wszystkim dlatego powinniśmy zadbać o to, by wspomniane dolegliwości pojawiały się jak najrzadziej bądź były całkowicie eliminowane. To przecież od naszego komfortu pracy zależą w dużej mierze efekty realizowanych obowiązków zawodowych.
Na szczęście istnieje cały szereg ćwiczeń, których wykonywanie nie wymaga nawet wstawania z krzesła dzięki nim przykre dolegliwości bólowe ustąpią w oka mgnieniu. Warto postawić przede wszystkim na ćwiczenia wzmacniające plecy oraz rozciągające mięśnie. W przypadku pracy biurowej istotne jest rozruszanie zastałych przecież stawów oraz wzmacnianie obciążonego kręgosłupa.
Ciekawostką jest fakt, iż część ćwiczeń za biurkiem można wykonywać bez ingerencji jakichkolwiek sprzętów. Co więcej, współpracownicy nie muszą mieć nawet świadomości, że właśnie jesteś w trakcie treningu.
Podstawowym ćwiczeniem, które można wykonywać nawet kilka razy w ciągu każdego dnia pracy jest to na usprawnienie kondycji kręgosłupa. Wystarczy usiąść na brzegu krzesła przy biurku, napiąć pośladki i kilkakrotnie unosić każdą nogę po kolei na kilka sekund. Najlepiej jeśli zgięta w kolanie noga zostanie uniesiona na 3 sekundy a serie zostaną powtórzone 16 razy. Kolejno można podnosić obie nogi łącznie a jeszcze lepsze efekty ćwiczenie to przyniesie jeśli między nogi włożymy pustą butelkę bądź kubek i będziemy zaciskać, by nie upadł na podłogę.
Kolejne ćwiczenie polega na przełożeniu całego ciężaru ciała tak, by pośladki nieco uniosły się do góry. Dla utrudnienia można również w tym samym momencie wyprostować ręce przed siebie. Ćwiczenie warto powtórzyć około 16 razy.
Mięśnie górnego odcinka pleców należy natomiast ćwiczyć poprzez standardowe „przeciąganie się”. Dla lepszych efektów dłońmi można złapać butelkę z wodą, która będzie działała jak obciążnik i przechylać tułów raz w jedną a raz z drugą stronę.
Pamiętaj, by nigdy nie bagatelizować pierwszych symptomów bólu czy dyskomfortu związanego z pracą za biurkiem. W trakcie każdej godziny pracy należy robić sobie co najmniej 5 – cio minutową przerwę i w tym czasie odbyć spokojny spacer chociażby po biurowym korytarzu. Staraj się także nie siedzieć w pozycji z założoną nogą na nogę, ponieważ taka właśnie sprzyja powstawaniu niekorzystnych żylaków.
Autor ma rację, coraz bardziej popularne są ćwiczenia w biurze i stosowane są przy tym formy rozrywki.
U mnie w biurze nie ma ćwiczeń tylko dostajemy kartę multisport i śmigamy na siłkę z chłopakami z zespołu.